Ošetření nespolupracujících dětí

Analgosedace pro kratší výkony

Co je to analgosedace?

Analgosedace obecně znamená utlumení vědomí během zákroku. Je vhodná pro bojácné pacienty, pro pacienty se silným dávivým reflexem a pro těžko ošetřitelné děti. To znamená pro děti, které mají velký strach, případně nějakou poruchu soustředění či poruchu autistického spektra.

Jak to probíhá?

Používáme přípravek zvaný Entonox (oxid dusný neboli rajský plyn), což je slabší oblbovák vhodný na kratší výkony (1 kaz, trhání 1 zubu). Je vhodný pro děti od 4 let, ovšem vyžaduje alespoň základní spolupráci. Malý pacient dostane dýchací trubičku, ze které po dobu 3 minut inhaluje plyn. Výsledkem je zklidnění zhruba do stavu lehké opilosti, někdy euforie, díky čemuž dítě vnímá zákrok jako méně stresový. Entonox je bleskurychle vydechován z těla ven, takže je pacient schopen ihned po zákroku (po svých) opustit ordinaci – u menších dětí je pochopitelně třeba zajistit dospělácký doprovod.

Co před ošetřením?

Není nutné přijít nalačno ani absolvovat předchozí lékařské vyšetření.

Co to stojí?

Za malou analgosedaci zaplatíte 2 500 Kč + částku za následný zákrok.

Ošetření v celkové anestezii

Jak to probíhá? Celková anestezie se doporučuje u menších dětí, jelikož je pro ně bezpečnější. Uspání provádí zkušený anesteziolog ve spolupráci s anesteziologickou sestrou, a to za použití profesionálního vybavení jako v nemocnici. Tenhle typ ošetření je vhodný pro delší zákroky. Takže třeba v případě, kdy má malý pacient hodně kazů či vícero komplikací, které se díky celkové anestezii sfouknou najednou. Její obří výhodou je hlavně to, že si dítě si od zubaře neodnese žádné trauma z ošetření – zákrok si totiž nebude pamatovat.

Co před ošetřením?

Tady je nezbytná předchozí návštěva ošetřujícího pediatra, který provede tzv. předoperační vyšetření. Na zákrok musí dítě dorazit nalačno (úplně nejmenší pacienty prosíme nekojit). Zhruba hodinu před ošetřením můžete dát dítěti maximálně loknout např. neslazeného čaje.

Co po ošetření?

Po zákroku se může malý pacient (za přítomnosti rodičů) dosyta dospat na dospávacím lůžku, které mu u nás ochotně poskytneme. Dítě by bezprostředně po ošetření nemělo pít ani jíst, a to ani poté, co si ho odvezete domů. Po zbytek dne se může objevit pokašlávání a pocity na zvracení. Jakmile se malý pacient začne cítit o něco líp, dopřejte mu slazený čaj – pěkně lžičku po lžičce.

Co to stojí?

Cena ošetření začíná na 16 000 Kč.