Ošetření kořenových kanálků

Jak to probíhá?

V případě, že kaz postoupil příliš hluboko, je třeba zub devitalizovat neboli umrtvit. Někdy hluboký kaz provázejí mocné bolesti, jindy je zánět v okolí zubu odhalen až na rentgenu. Postup ale bývá podobný. Ošetření probíhá během dvou návštěv – cílem je proniknout do zubu a odstranit z něj infekci. Toho dosáhneme použitím silné dezinfekce a mechanickým rozšířením kanálků pomocí titanových (velmi tenkých) nástrojů.

Kanálky ošetřujeme pod nasazeným kofferdamem - latexovou blánou, která zub izoluje od ústní dutiny, čímž brání zatékání dezinfekce do úst pacienta a opětovnému infikování otevřeného zubu. Vyčištěné kořenové kanálky posléze plníme gutaperčou, což je speciální nahřátá hmota. U menších defektů se zub následně doplní bílou výplní, případně korunkou. Někdy je též nezbytné zub zpevnit kompozitním FRC čepem.

Bolí to?

Ošetření provádíme v lokální anestezii, tudíž je bezbolestné. Navíc celý proces sledujeme pod mikroskopem v několikanásobném zvětšení, abychom do kanálků dobře viděli a nic nepřehlédli.

Co po ošetření?

Případná bolestivost po ošetření dost závisí na faktu, v jakém stavu byl zub před ním. Pokud bolel hodně, může ještě pár dní trvat, než se bolest zmírní a ustoupí. Obecně můžete v zubu pociťovat mírný tlak, případně zub vnímat jako lehce vystouplý. Pokud ale bolest nemizí a je nesnesitelná, nebojte se nám zavolat.

Co to stojí?

Cena se odvíjí od počtu kanálků. U jednokanálkového zubu se pohybuje od 13 000 Kč.