Oprava kazů a výměna starých výplní

Jak vrtáme?

V šetrně podané lokální anestezii, takže to nebolí. Používáme kofferdam-latexovou blánu, kterou nasazujeme ještě před zákrokem. To proto, abychom si pojistili suché operační pole a kvalitní aplikaci výplně. Blána zároveň zamezuje nechtěnému polknutí zbytků amalgámu ze starých výplní – jsou totiž mírně toxické. A v neposlední řadě chrání tváře a jazyk před případným poraněním zubařskými nástroji.

Jaké děláme výplně?

Jedině bílé. Používáme buď vysoce estetický kompozitní materiál, nebo skloionomerní materiál, který může sloužit jako provizorní výplň, chrání zub před dalším kazem a hodí se i pro malé pacienty. Ošetření kazu i úpravu starých výplní provádíme pod mikroskopem s několikanásobným zvětšením, tudíž nám neunikne ani ň. Jak už padlo, amalgám ze starých černých plomb může být toxický. Příčinou jedovatosti je rtuť, ovšem ta se vylučuje jenom při výrobě či odvrtávání plomb. Problémem bývají spíš kazy, které se pod starými výplněmi leckdy důmyslně schovávají a neodhalí je ani rentgen. Proto je třeba, aby nutnost rekonstrukce staré výplně posoudil právě zubař.

Co po ošetření?

Každý zásah do zubu může nakrátko zvýšit jeho citlivost na studené, teplé či sladké. Taková citlivost je dost individuální – někoho trápí 2 dny po zákroku, jiného klidně celé měsíce. Pro dlouhodobější trpitele doporučujeme zub potírat dentálním gelem Elmex geleé nebo dentálním krémem GC Tooth mousse. Prvních pár dní po ošetření můžete mít navíc pocit, že spravovaný zub vyčnívá, případně že je výplň vysoká. To může způsobovat podráždění okolních tkání jehlou z anestezie. Když ale pocit přetrvává, dost možná je výplň opravdu o něco vyšší. Tehdy nám neváhejte zavolat – dodatečné zbroušení zabere několik minut.

Co to stojí?

Cena se odvíjí od složitosti výplně, potažmo celého zákroku. Rámcově se pohybuje mezi 1 900 Kč a 5 130 Kč.